| Name | Fabric Embossing Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Specificaion | 430×2420 |
| Roll Diameter | Φ430 |
| Working Width | 2420mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Roll Diameter | φ560 |
| Maximum Width | 2920mm |
| Maximum Mechanical Speed | 550m/min |
| Calender Maximum Line Pressure | 150kg/cm2 |
| Model | Φ420×2020 |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Material | 48CrMo |
| Roll Diameter | φ420 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Maximum Speed | 350m/min |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | φ430 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Certificate | CE, ISO9001 |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Brand | QiaoDe |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |