| Specification | φ500×3100 |
|---|---|
| Working Width | 3100mm |
| Diameter | φ500 |
| Production Capacity | 300 Sets Per Year |
| Warranty | 12 Months |
| Specification | φ480×3700 |
|---|---|
| Material | High-quality Alloy Steel |
| Roll Diameter | φ480 |
| Working Width | 3700mm |
| Mechanical Speed | 150m/min |
| Packaging Details | Standard Package |
|---|---|
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Price | Negotiation |
| Delivery Time | 50 Working Days |
| Roller Diameter | φ380-φ850 |
| Model | Φ480×2020 |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Dimension | Customization |
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Price | Negotiation |
| Packaging Details | Standard Package |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ450 |
| Working Width | 2920mm |
| Maximum Mechanical Speed | 350m/min |
| Name | Nonwoven Fabric Making Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Dimension | Customization |
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Price | Negotiation |
| Product Name | φ480×2920 Calender Machine |
|---|---|
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Roll Diameter | Φ480 |
| Roll Length | 2920mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |