| Name | Calender Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Mechanical Speed | 150m/min |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | φ430 |
| Name | Embossing Calender Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ450 |
| Working Width | 2420mm |
| Product Name | Fabric Embossing Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Maximum Width | 6000mm |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Packaging Details | Standard Package |
|---|---|
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Price | Negotiation |
| Delivery Time | 50 Working Days |
| Maximum Width | 6000mm |
| Power | Customization |
|---|---|
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Usage | Nursery Cloth, Protective Cloth, Filtering Material And Reinforcement Material |
| Price | Negotiation |
| Packaging Details | Standard Package |
| Brand | QiaoDe |
|---|---|
| Certificate | CE, ISO9001 |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Usage | Nursery Cloth, Protective Cloth, Filtering Material And Reinforcement Material |
|---|---|
| Packaging Details | Standard Package |
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Price | Negotiation |
| Delivery Time | 50 Working Days |
| Product Name | φ420×2020 Calender Machine |
|---|---|
| Mechanical Speed | 50hz ,150m/min |
| Roll Diameter | φ420 |
| Maximum Width | 1600mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Product Name | φ520×3700 Embossing Calender Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Roll Diameter | Φ520 |
| Roll Length | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 50HZ, 150m/min |
| After-sales Service | Free Spare Parts, Video Technical Support, Online Support |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |