| Calender Drive Style | One Motor With One Roller Or One Motor With Two Rollers |
|---|---|
| Warranty | 12 |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Usage | Nursery Cloth, Protective Cloth, Filtering Material And Reinforcement Material |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Roll Diameter | φ500 |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Working Width | 3020mm |
| Maximum Mechanical Speed | 250m/min |
| Maximum Mechanical Speed | 350m/min |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | φ520 |
| Working Width | 2920mm |
| After-sale Service | 12 Months |
|---|---|
| Automatic Brand | Automatic |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Maximum Speed | 650m/min |
| Voltage | Customization |
| Voltage | Customization |
|---|---|
| Automatic Brand | Automatic |
| Automatic | Free Spare Parts, Video Technical Support, Online Support |
| Production Capacity | 20 Production Lines Per Year |
| Model | 1600, 2400, 3200 |
| Brand | QiaoDe |
|---|---|
| Automatic Brand | Automatic |
| Automatic | Free Spare Parts, Video Technical Support, Online Support |
| Voltage | Customization |
| Production Capacity | 20 Production Lines Per Year |
| Usage | Table Cloths, Shopping Bags, Bags |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 1600-6000mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Brand Name | Qiaode |
|---|---|
| Type | Two-roller Vertical Calender Machine |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | φ450 |