| Type | Two Rollers . Three Rollers |
|---|---|
| Speed | 150-600m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Model | Φ480×2020 |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Usage | Surgical Gowns, Protective Clothing, Masks, Sanitary Napkins, Sanitary Pads |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-Φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Usage | Table Cloths, Shopping Bags, Bags |
|---|---|
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min 150m/min |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 1600mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Maximum Width | 1600mm-6000mm |
|---|---|
| Certification | CE ISO 9001 |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Name | Fabric Embossing Machine |
|---|---|
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Specificaion | 430×2420 |
| Roll Diameter | Φ430 |
| Working Width | 2420mm |