| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Usage | Nursery Cloth, Protective Cloth, Filtering Material |
|---|---|
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Price | Negotiation |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 50 Working Days |
| Place Of Origin | Jiangsu, Province |
|---|---|
| Automatic Brand | Automatic |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Production Capacity | 150 Sets Per Year |
|---|---|
| Voltage | Customization |
| Automatic Brand | Automatic |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Working Width | 4000mm |
| Calender Material | High-quality Alloy Steel |
|---|---|
| Heating Style | Peripheral Holes, The Heating Speed Is Fast And The Surface Temperature Of Roll Is Even. |
| Roll Diameter | Φ480-φ850 |
| Maximum Width | 6000mm |
| Maximum Mechanical Speed | 650m/min |
| Maximum Speed | 650m/min |
|---|---|
| Width | 2200, 3000, 3800, 4500 |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Voltage | Customization |
| Automatic Brand | Automatic |